64. Wady i zalety domu z poddaszem użytkowym


Wybierając projekt domu, mamy do wyboru różne jego warianty – z poddaszem lub bez, z piwnicą lub nie. Poddasze użytkowe może okazać się obiecującą przestrzenią do wykorzystania, zwłaszcza dla tych, którzy cenią sobie estetykę skośnych ścian.
Udowodniliśmy już, że dom z poddaszem użytkowym jest tańszy od domu z takim samym metrażem, ale parterowym – jest to niewątpliwie ważna zaleta dla każdego, kto ceni sobie obniżenie kosztów budowy domu.
Na pewno do zalet domu parterowego jest krótszy czas budowy – wynika to głownie z prostej bryły (choć proste bryły to także domena budynków piętrowych, także w dużej mierze zależy tu od projektu domu, który wybierzemy). Domy parterowe nie zawsze wymagają wylewania stropów – w przeciwieństwie do domów z poddaszem, gdzie stop stanowi dość istotny element. Domy skośne na pewno trudniej także ocieplić, ze względu na swoje skosy właśnie. Dużym minusem domów z poddaszem jest komunikacja, która nie każdemu odpowiada – na poddasze musimy wchodzić schodami, częstokroć dość stromymi, a to stanowi barierę dla osób niepełnosprawnych, starszych czy dzieci; często jest to bariera nie do przejścia, co czyni dom, który zamieszkujemy, nieprzyjazny dla wszystkich domowników.
Domy z poddaszem zajmują ponadto mniej miejsca na działce – jest to cenna informacja, jeśli przy zabudowie domem parterowym okazałoby się, że dom zajmowałby nam 30-40% powierzchni całej działki (może warto pomyśleć nad piętrowym odpowiednikiem?).
W przepisach dotyczących konta nachylenia dachu podaje się ponadto, że jeśli jest on większy niż 35o, musimy zdecydować się na dom z poddaszem użytkowym. Nie powinno nas to jednak martwić, bowiem dzięki temu zyskujemy dodatkową przestrzeń w domu, którą efektywnie możemy wykorzystać według naszych potrzeb.

Previous 19. Czy warto budować dom piętrowy?
Next 34. Dach spadzisty kontra dach płaski